12.5 C
Brno
Úterý, 16 dubna, 2024
- Reklama -časopis
DomůPodnikáníApple žaluje izraelskou firmu za napadení iPhonů špehovacím softwarem

Apple žaluje izraelskou firmu za napadení iPhonů špehovacím softwarem

Apple žaluje izraelskou firmu NSO Group. NSO prodává vládním agenturám a policejním složkám software, který jim umožňuje nabourat se do iPhonů a přečíst údaje v nich včetně zpráv a další komunikace.

Amnesty International letos uvedla, že objevila v aktuálních modelech iPhonů patřících novinářům a lidskoprávním aktivistům malware od NSO Group.

Americký koncern požaduje trvalý soudní zákaz, který by znemožňoval NSO Group používat software, služby nebo zařízení Apple.

Apple také v úterý oznámil, že zaplátal bezpečnostní díry, které umožnily softwaru NSO Group přístup k soukromým údajům na iPhonech. Koncern dodal, že útoky cílily na malý počet zákazníků a že bude informovat uživatele iPhonů, kteří mohli být cílem softwaru.

Úřad v úterý uvedl, že ustanovení dohody mezi americkými technologickými giganty z roku 2018 omezovala přístup na italský trh Amazonu pouze na vybrané prodejce, což je v rozporu s pravidly Evropské unie.

Orgán dohledu uložil společnosti Apple pokutu ve výši 134,5 milionu eur a společnosti Amazon ve výši 68,7 milionu eur. Zároveň jim nařídil, aby ukončily omezení a prodejcům umožnily „nediskriminační“ přístup. Apple i Amazon se plánují odvolat.

„Navrhovaná pokuta je nepřiměřená a neodůvodněná,“ uvedl Amazon. „Odmítáme názor (úřadu), že Amazon profituje z vyloučení prodejců z našeho obchodu, protože náš obchodní model se opírá o jejich úspěch.“

Společnost Apple tvrdí, že italský antimonopolní úřad respektuje, „věří však, že jsme neudělali nic špatného“.

Spolupráce s vybranými prodejci je ve prospěch zákazníků, neboť zajišťuje pravost produktů, uvedl výrobce iPhonů, který od roku 2014 vlastní i producenta sluchátek a reproduktorů Beats Electronics.

„Nepravé produkty přinášejí horší zážitek a často mohou být nebezpečné,“ tvrdí Apple.

„Abychom dosáhli, že naši zákazníci budou kupovat originální produkty, úzce spolupracujeme s našimi partnery z řad prodejců a po celém světě máme specializované týmy odborníků, kteří spolupracují s orgány činnými v trestním řízení, celními úřady a obchodníky s cílem zajistit, že se budou prodávat pouze originální produkty Apple,“ uvedla společnost.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek