0.5 C
Brno
Pátek, 1 prosince, 2023
- Reklama -časopis
DomůPodnikáníRada RTVS kritizuje mediální výbor za účelové hodnocení kontroly hospodaření

Rada RTVS kritizuje mediální výbor za účelové hodnocení kontroly hospodaření

Rada Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) považuje usnesení Výboru Národní rady SR pro kulturu a média z 9. listopadu k výsledkům kontroly hospodaření RTVS podle Správy Nejvyššího kontrolního úřadu SR (NKÚ) za neodůvodněné a politicky motivované.

Vyplývá to z usnesení Rady RTVS přijatého v pondělí 22. listopadu, které poskytl její předseda Igor Gallo.

Pochybení v interní dokumentaci
Rada ve svém usnesení důrazně odmítla přetrvávající „politickou šikanu“ ze strany výboru, přes „důkazy nepodložených tří usnesení“ o údajném neplnění povinností Radou RTVS stanovených zákonem a považuje je za nepřípustné aktivity, které ohrožují nezávislost Rady RTVS, jakož i samotného veřejnoprávního vysílatele.

Rada RTVS konstatovala, že Zpráva NKÚ o kontrole v RTVS neobsahuje zjištění o porušení zákona o rozpočtových pravidlech a ani porušení zákona o RTVS, ale zjištění o nedůsledném dodržování interní dokumentace řízení ze strany RTVS. To podle rady může vyvolávat pochybnosti o hospodárnosti, efektivnosti a účinnosti v procesu přípravy programů.

\“Výbor pro kulturu a média ve svém usnesení účelově interpretuje výsledky kontroly NKÚ, přičemž záměrně vynechal nejzávažnější zjištění o výrazném podfinancování RTVS a povinnosti státu zaručit dostatečné kompenzace výpadku příjmů způsobených změnami legislativy a v plné míře tak zajistit její rozvoj a plnění úkolů,\“ uvedla.

Zároveň doplnila, že na tento problém pravidelně a dlouhodobě ve svých usneseních upozorňuje.

NKÚ nezjistil žádné závažné nedostatky
Účelem kontrolní akce NKÚ Smluvní vztahy v RTVS, která trvala od února do srpna, bylo prověřit správnost a soulad postupů uzavírání a provádění vybraných smluvních vztahů s obecně závaznými právními předpisy za roky 2018 – 2020 a související období.

Mluvčí RTVS 25. října uvedla, že NKÚ instituci nevytkl žádné zásadní nedostatky. Také doplnila, že závěry NKÚ identifikovaly potencionální procesní rizikové oblasti.

RTVS plánuje závěry a doporučení kontrolorů promítnout do připravované novelizace svých směrnic.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek