24.1 C
Brno
Středa, 27 září, 2023
- Reklama -časopis
DomůPodnikáníVolvo očekává problém s čipy iv příštím roce

Volvo očekává problém s čipy iv příštím roce

Švédský výrobce osobních aut Volvo Cars počítá s pokračováním problematických dodávek čipů pro automobilový průmysl iv příštím roce.

Na druhé straně, v posledních měsících se situace v oblasti dodávek pomalu zlepšuje. Firma zároveň potvrdila předběžné výsledky za 3. kvartál v oblasti provozního zisku i tržeb.

Společnost v úterý informovala, že problémy dodavatelských řetězců nekončí, avšak, jak řekl šéf automobilky Hakan Samuelsson, i když produkce je stále nižší než poptávka, „od září se situace každý měsíc zlepšuje“. Na druhé straně dodal, že „nedostatek polovodičů v automobilovém průmyslu bude i nadále omezujícím faktorem“.

Nedostatek čipů přinutil mnohé automobilky včetně Volva omezit produkci. Finanční ředitel firmy Björn Annwall očekává, že tento faktor bude hlavním problémem automobilek iv posledním čtvrtletí letošního roku.

Podle předběžných údajů za listopad firma Volvo Cars, jejímž většinovým vlastníkem je čínská společnost Geely Holding, prodala v tomto měsíci přibližně 52.000 aut. To je meziročně o 52 % méně. Zároveň potvrdila původně oznámené předběžné údaje o vývoji zisku a tržeb.

Provozní zisk dosáhl 3,3 miliardy švédských korun (320,69 milionu eur), zatímco před rokem zaznamenala společnost tento zisk na úrovni 4,4 miliardy SEK. Tržby klesly o 7% na 60,8 miliardy SEK.

Produkce aut v Británii klesla v říjnu o více než 40 %, přičemž za daný měsíc zaznamenala nejslabší úroveň za posledních 65 let. Důvodem je zejména přetrvávající nedostatek polovodičů.

Jak v pátek uvedlo britské Sdružení výrobců a prodejců aut (SMMT), v říjnu se v Británii vyrobilo 64 729 aut. Oproti říjnu minulého roku to představuje pokles o 41,4%. Je to zároveň nejslabší produkce za měsíc říjen od roku 1956.

Pod říjnový vývoj produkce se velkou měrou podepsal pokračující problém s nedostatkem čipů. Navíc, jak informovala agentura Reuters, výrobu snížilo i zavření závodu japonské automobilky Honda. Firma výrobu ve městě Swindon ukončila v létě po více než 35 letech.

Za 10 měsíců roku se v Británii vyrobilo 721.505 aut. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku to představuje pokles o 2,9 %.

Sdružení SMMT uvedlo, že za celý rok počítají s produkcí aut a dodávek nižší než milion kusů, stejně jako v loňském roce. Nad tuto hranici by se však měla vrátit v roce 2022.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek