Investování do startupů je často hra na jednu kartu. Mnozí investoři, i ti drobní, vidí v nich velký potenciál výdělku a očekávají zejména to, že vstoupí na burzu.
I letos mají některé zahraniční startupy plány získat peníze právě touto formou. A mohou na tom vydělat i obyčejní lidé.
Když nedávno ohlásil svůj vstup na burzu americký startup Snap, který vlastní populární aplikaci Snapchat, šlo o jednu z větších veřejných nabídek ve sféře startupů. Ambicí bylo získat do společnosti alespoň tři miliardy dolarů na další rozvoj, přestože do té doby firma vytvářela ztrátu.
Společný zájem lidí po celém světě rozjel kolotoč, který se nedal jen tak snadno zastavit. Společnost Snap obratem získala při úvodní ceně 17 dolarů za akcii 3,4 miliardy dolarů.
Hned na začátku obchodování mohli prvotní investoři vydělat, když se během několika dní cena akcie vyšplhala až na téměř 29 dolarů. Startupy, které vstupují na burzu, mají jistá specifika. Některé, podobně jako Snapchat, si troufají vstoupit na burzu i se ztrátovým podnikáním.
Přestože si tržby Snap zvýšil, prohloubila se i jeho ztráta. Investorům to však nevadilo a ve firmě, která vede oblíbenou aplikaci, vidí potenciál. Finanční analytici ale tyto akcie doporučují spíše pro agresivnější investory s vidinou dlouhodobého vlastnění.
O mnoha jiných, kterým se přisuzuje vyšší hodnota, se zatím jen uvažuje. Profit přináší příklady některých, které mohou letos vstoupit na burzu.
Spotify
Po Snapchatu se jedná o další oblíbenou hudební aplikaci, při které se se vstupem na burzu uvažuje již několik let.
Letos má však Spotify větší potenciál. Pokud by se odhodlalo vstoupit na burzu, bude velmi náročné odhadnout iniciační cenu akcií a jejich vývoj. Protože populární online společnosti dosud zaznamenávaly výraznou poptávku po svých akciích, lze to očekávat iv případě Spotify.
Ještě loni agentura Bloomberg uvedla, že Spotify by mohlo vstoupit na burzu ve druhém pololetí 2017. Firmu k tomu může dotlačit i několik nevyrovnaných úvěrů a tlak věřitelů. Personální změny v managementu a úpravy v plánování proto mohou zamýšlenému vstupu nasvědčovat.
Kromě toho má firma obrovskou základnu platících uživatelů a značný podíl v hudební branži. Pro zájemce je tedy dobré sledovat aktuální dění kolem firmy a vývoj během roku.
HotelTonight
Je jednou z dalších online rezervačních služeb. Její potenciálu ubírá právě počet jiných konkurenčních aplikací pro rezervování ubytování. To se projevilo právě v loňském roce, kdy firma musela propustit dvacet procent zaměstnanců a hasit milionové výdaje.
Navzdory všemu však HotelTonight má potenciál, a to zejména proto, že se mu podařilo společnost ozdravit a opět vytvářet zisk. Udály se změny ve vedení služby a oproti všem ostatním podobným rezervačním službám může být společnost HotelTonight jednou z mála, ne-li první, která vstoupí na burzu.
Pro agenturu Bloomberg to dokonce potvrdil i její výkonný šéf Sam Shank. Bude to zřejmě až koncem roku. O rezervační služby a aplikace je v současnosti obrovský zájem, a tak se i na konkurenčním trhu může podobná aplikace prosadit.
S úvodními investicemi, získanými z úpisu akcií, může zároveň služba získat větší podíl na trhu a tím zvýšit svoji hodnotu akcií. V pozornosti investorů by určitě měla být.
Dropbox a Cloudera
Služba Dropbox se stala i pro mnohé Slováky poměrně dobře známou aplikací pro úschovu dat. Již déle se drží na mimořádně konkurenčním trhu mezi giganty jako Google či Amazon a potvrzuje, že dokáže uspět.
Podle agentury Bloomberg začala firma řešit s bankéři podmínky vstupu na burzu, přestože zatím tuto možnost její výkonný ředitel Drew Houston odmítá a tvrdí, že není kam spěchat.
Všechno je podle něj založeno na dobrém načasování. S tím se dá souhlasit, ale s přibývajícím počtem cloudových služeb a společností není na co čekat, zvláště pokud chce Dropbox expandovat. Jasněji v tom má podobná služba Cloudera, jejíž šéf pro americkou edici časopisu Forbes dokonce už loni potvrdil, že firma zamýšlí vstoupit na burzu.
Jako výhodu vidí svoji velikost, zaměření a považuje veřejné obchodování za dobrý krok. Dodává však, že vše bude záviset na vývoji trhu během roku.
Palantir Technologies
Softwarová společnost, která podniká zejména se státem v oblasti dat, získává stále větší přízeň Trumpovy administrativy. Protože potřebuje peníze na další fungování, zvažuje zužitkovat tento svůj potenciál.
Hodnota firmy se odhaduje až na dvacet miliard dolarů a na specifickém trhu a se specifickým zaměřením je zřejmé, že se může jednat o solidní investici.
Důvodem vstupu na burzu může být i tlak původních investorů, kteří do firmy vstoupili ještě v roce 2004 a mají zájem vybrat své zisky a investice. Předpokládaný vstup na burzu je podle všeho až koncem roku 2017.
Airbnb
Se super úspěšnými startupy je to vždy komplikované, obvykle je v tom nějaký háček. Podobně jako Uber či Lyft, které by rovněž mohly zvažovat svůj vstup na burzu, i ubytovací služba Airbnb zápasí s regulacemi a legislativami.
Stejně jako Uberu se i Airbnb daří většině překážek čelit v každém státě, kde působí. Od vstupu na burzu obě firmy odrazuje zejména fakt, že si na expanzi dokážou se svým jménem a potenciálem poměrně snadno vydělat a získat investici.
Uber loni získal pět miliard dolarů a Airbnb téměř miliardu na fungování. Nemusí za penězi spěchat, přičemž už dnes se hodnota Airbnb odhaduje téměř na třicet miliard dolarů.
S těmito prostředky se jí daří úspěšně aplikovat nové služby a rozšiřovat svoji působnost.
Většina analytiků hovoří o úvahách být veřejně obchodovanou firmou nejdříve v roce 2018.