Investování na vyšší úrovni v posledních letech zažívá boom nejen mezi již vypracovanými a zámožnými investory, ale také mezi obyčejnými lidmi. Tradičním a všeobecně velmi atraktivním způsobem, jak zhodnocovat své peníze s minimálním rizikem, jsou nemovitosti. Pojďte se s námi podívat na to nejzákladnější, co by měl vědět každý, kdo nad tímto typem investice reálně uvažuje.
Financování investice je prvním faktorem ke zvážení
Primárním důvodem, proč do nemovitostí nemůže investovat jen tak někdo, je, že jde o mimořádně nákladný způsob zhodnocování peněz. Zejména v první fázi investice, tedy během koupě.
Přeci jen, i cena těch nejmenších obyvatelných objektů začíná na několika milionech korun a neúprosně roste s popularitou konkrétních lokalit a metropolí. A ne každý z nás má naspořené miliony, které je ochotný na mnoho let investovat do reality a nemít je tak přímo k dispozici.
Není však výjimkou, že lidé natrefí na v určitém ohledu speciální nemovitost, v níž ucítí tak skvělou investiční příležitost, že si kvůli jejímu pořízení či případné rekonstrukci, vezmou hypotéku.
Na získání hypotečního úvěru však musíte mít vybudované dostatečné kreditní skoré, a také stálý příjem odpovídající hodnoty, aby si bankovní věřitel mohl být jistý, že pro vás dlouhodobé splácení hypotéky nebude představovat žádný problém. A tak stále platí, že investování do nemovitostí rozhodně není disciplínou pro každého.
Ať už do realit investujete vlastní úspory, financujete pořízení nemovitosti hypotékou, nebo vám chyběl pouze zlomek kupní ceny, s jehož doplacením vám pomohla třeba půjčka tohoto typu https://razdvapujcka.cz/nebankovni-pujcka, je dobré si dopředu určit investiční záměr. I to vám totiž pomůže s lepším odhadem nákladů a konečného zhodnocení vaší investice.
Kdy je lepší nemovitost pronajímat a kdy ji přeprodat?
Ještě před koupí nemovitosti si promyslete, zda je vaším prvotním záměrem ji pronajímat nebo spíše za výhodných podmínek přeprodat. Obě možnosti totiž skýtají jak určité výhody, tak nevýhody, a proto nelze obecně říci, že jedna je lepší než druhá.
Přeprodej nemovitosti záleží na okolnostech jako je kupní cena, technický stav budovy, situace na realitním trhu, ale také na tom, jaký časový horizont zhodnocení preferujete. Víte-li kupříkladu, že se v budoucnu v dané lokalitě uskuteční něco, co výrazněji zvýší hodnotu místních pozemků, a tudíž také místních nemovitostí, rozhodně se vám vyplatí s prodejem nemovitosti čekat.
Ke kýženému zhodnocení vaší investice tak ale může dojít až za dlouhá léta, během kterých vám objekt nevydělá žádné peníze. I tak je však samozřejmě nutné se o něj starat, k čemuž je potřeba mít další finanční prostředky.
Zejména lidem, kteří si na koupi nemovitosti vzali hypoteční úvěr, se spíše vyplatí nemovitost pronajímat a z pravidelného nájemného platit bance splátky hypotéky. Nevýhodou v tomto případě je, že nájemníci se často k pronajatým bytům a domům nechovají zrovna v rukavičkách. A tak je často nutné již po několika málo letech vynaložit další úspory, nebo například sáhnout po řešení, jako je půjčka online, a řešit nejrůznější opravy a rekonstrukce.
Dovzdělávat se v rámci investování je nezbytné. Nemovitosti nejsou výjimkou
Hodnota domů a bytů, stejně jako pozemků, na kterých nemovitosti stojí, dlouhodobě a poměrně spolehlivě roste. A to nehledě na ekonomicky nepříznivou situaci, které jsme byli svědky v posledních několika letech. Z tohoto důvodu by se začínajícím investorům s minimem zkušeností mohlo zdát, že není až tak nutné se v rámci investování do realit dovzdělávat a věnovat investici čas a úsilí nad rámec samotného uskutečnění nákupu či prodeje nemovitosti.
Jenže opak je pravdou. Odborníci investorům doporučují ještě před koupí nemovitosti po určitou dobu sledovat a analyzovat trh realit. Díky tomu můžete co nejefektivněji minimalizovali rizika investice a naopak zvýšit její finální hodnotu. Jako u většiny druhů investování je však samozřejmě potřeba chování trhu nejprve pochopit.
Proto se nevyhnete ani dohledávání a studování poměrně širokého spektra informací týkajících se nejen investování do nemovitostí, ale i investování všeobecně. Alespoň tedy, nehodláte-li si platit drahé služby odborného investičního poradce.
Právní a daňové aspekty
Pořízení, pronajímání a prodej nemovitosti. Všechny tyto tři fáze investice do realit podléhají specifickým právním i daňovým předpisům a nařízením. Abyste mohli dosáhnout na různá zvýhodnění v oblasti daní, je třeba se v této problematice alespoň trochu vyznat, dovzdělat se nebo se zeptat profesionálů. A to opět ještě před tím, než si nemovitost pořídíte.
Existují totiž nemovitosti, u kterých na daňové výhody, které vám v průběhu let mohou ušetřit nemalé částky, jednoduše nedosáhnete. Konkrétně jde například o byty v družstevním vlastnictví, u nichž není možné uplatnit odpisy z daní ani v tom případě, že byste byt převedli do vlastnictví osobního. Nastavení odpisové základny je zásadní pro pozdější uskutečňování daňových odpisů, neboť se o tuto uvedenou vstupní cenu majetku opírají také veškeré kontroly berního úřadu.
Ani metodu odepisování však nemůže investor později pozměnit, a proto je nutné již na začátku přemýšlet o plánech, které s nemovitostí máte. Nastavíte-li si totiž konkrétní odpisovou metodu nerozvážně, při pozdějších změnách v rámci nemovitosti, jako například v případě rekonstrukce, se pro vás může stát nevýhodnou. Celkově lze říci, že problematika daní je pro realitní investory velmi komplikovaná.