12.5 C
Brno
Úterý, 16 dubna, 2024
- Reklama -časopis
DomůPodnikáníProdej firmy aneb jak svůj byznys úspěšně prodat?

Prodej firmy aneb jak svůj byznys úspěšně prodat?

V České republice se nachází relativně velké množství úspěšných rodinných společností, jejichž majitelé už z určitých důvodů nemají motivaci a sílu k dalšímu působení ve vrcholovém managementu. Postoupení rodinného byznysu dalšímu majiteli je však náročný proces, na který byste se měli řádně připravit. Nemusíte se ničeho obávat, protože při spolupráci se zkušenými poradci a při správném přístupu je prodej rodinné společnosti velmi lukrativní.

Jak se na prodej připravit?

Při prodeji rodinné firmy je klíčové se co nejlépe připravit. V obchodních jednáních totiž platí pravidlo, že příprava je základ úspěchu. Přípravná fáze prodeje pak zahrnuje hlavně analýzu finančních výsledků, vyhledání potenciálních kupců a přípravu dokumentů, jako je prodejní memorandum. Tato dokumentace by měla být co nejpodrobnější, aby kupující měli co nejvíce informací o vaší firmě. Pokud prodej firmy absolvujete poprvé, můžete se pochopitelně obrátit s žádostí o radu na specializovanou poradenskou společnost.

Oslovte správného kupce

Jedním z nejtěžších kroků je u firmy na prodej hledání vhodného kupce. Toho byste měli hledat výhradně ve spolupráci se zkušenými obchodními poradci, protože ti mají možnost nahlédnout do rozsáhlé databáze potenciálních zájemců. Ten je pochopitelně vytříděn dle vašich požadavků a přání, protože svůj rodinný byznys asi nechcete předat prvnímu možnému zájemci. Díky tomu se vyhnete hledání prostřednictvím online platforem pro prodej firem nebo otravným telefonátům vašim známým.

Dotáhněte prodej do konce

Jakmile jste si z rozsáhlé databáze vybrali vhodného kupce, je důležité prodej dokončit co nejrychleji a s maximální efektivitou. Zároveň byste neměli zapomenout na projednání dalších kroků nového majitele, neboť máte možnost nadiktovat nejrůznější podmínky. Konkrétně se může jednat o dlouhodobé strategické směřování společnosti nebo zachování určitých pracovních míst. Převzetí vlastnictví u aktivní firmy na prodej je dokončeno podepsáním smlouvy a převodem majetku.

Prodej firmy je sice složitý proces, ale díky zkušeným poradcům vás během něho nic nepřekvapí. Neváhejte a oslovte specializovanou poradenskou společnost.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek