21.9 C
Brno
Sobota, 27 července, 2024
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyList vlastnictví - jak získat výpis z katastru nemovitostí zdarma

List vlastnictví – jak získat výpis z katastru nemovitostí zdarma

Poskytuje informace o vlastníkovi nemovitosti, upozorňuje na věcné břemeno či jiné tíhy, přikládá se jako příloha ke kupně-prodejní smlouvě. Nejen k těmto účelům slouží list vlastnictví, bez kterého se při realitních obchodech nebo jiných administrativních úkonech souvisejících s nemovitostmi neobejdete.

List vlastnictví, jeho formu a využití v praxi definuje aktuálně platná legislativa. Na základě ní se jedná o veřejný dokument, který obsahuje soupis všech evidovaných nemovitostí v daném katastrálním území. Zároveň eviduje vlastníka či více spoluvlastníků, kteří mají nemovitost v osobním vlastnictví, přičemž právě list vlastnictví slouží k prokázání jejich vlastnického práva.

Vydává se pouze kopie listu vlastnictví
List vlastnictví je uschován na příslušném katastrálním úřadě. Tím je úřad v okrese, kde je nemovitost situována, nikoli v okrese, kde má vlastník nebo spoluvlastníci trvalé bydliště. Jelikož dokument se nevydává v originální verzi, k dispozici je pouze kopie listu vlastnictví. Ta slouží jako aktuální výpis z katastru nemovitostí, který je určen buď pro právní účely, nebo jen jako informativní dokument. Vyhledat dopis vlastnictví si můžete prohlédnout i na Katastr portály.

List vlastnictví podle jména nebo vlastníka
Na Katasterportál.cz můžete vyhledat list vlastnictví podle více parametrů. Jedním z nich je možnost vyhledat dopis vlastnictví podle jména nebo vlastníka.

Při hledání však potřebujete znát další údaje hledané nemovitosti jako kraj, okres, obec či katastrální území, ve kterém se nachází. Rovněž musíte vyplnit i vlastníka – jméno, ve tvaru Příjmení Jméno nebo pouze Příjmení (nebo název právnické osoby / firmy). Po zadání potřebných údajů získáte seznam listů vlastnictví daného vlastníka.

Pokud je v seznamu vypsán jeden vlastník vícekrát, znamená to, že je zapsán na více listech vlastnictví, čili má více nemovitostí. Pokud je v seznamu více vlastníků se stejnými jmény, můžete je rozlišit podle data narození nebo adresy.

Zajímá-li vás konkrétní nemovitost, může vám pomoci uvedený Detail listu vlastnictví, kde uvidíte zda se jedná o budovu nebo pozemek.

Dopis vlastnictví podle adresy
Ke zjištění parcelního čísla pozemku podle adresy (obec, ulice, číslo domu) slouží v současnosti dva geografické mapové portály – informační systém Geografického kartografického systému a Portál elektronických služeb katastru nemovitostí.

V prvním, starším informačním systému, se paradoxně dají vyhledat stavby podle soupisného čísla mnohem jednodušší. Stavba se zobrazí na mapě a po kliknutí se zobrazí údaje z katastru nemovitostí. Umožňuje také zobrazit parcelní číslo na letecké mapě a naopak, kliknutím na lokalitu na letecké mapě zobrazí číslo parcely, číslo listu vlastnictví a také údaje o vlastnících.

Jeho výhodou oproti ostatním možnostem je možnost zobrazení leteckého snímku. Takto lze velmi snadno se zorientovat v nemovitostech podle toho, jak skutečně vypadají v terénu.

Po zapnutí příslušné vrstvy zobrazí i orientační a soupisné číslo stavby. Dokáže najít a zobrazit na ortofotomapě jakoukoli evidovanou nemovitost podle orientačního a soupisného čísla. Potom stačí kliknout a zobrazit dopis vlastnictví, jména a adresy vlastníků. Lze vyhledávat a zobrazovat i ulice na území celého Slovenska, kromě posledních změn.

Kde získat výpis z katastru nemovitostí?
Možností, jak získat výpis z katastru nemovitostí, je několik. Pokud potřebujete do listu vlastnictví jen nahlédnout kvůli prověření nemovitosti, případně kvůli získání podrobnějších informací o vlastníkovi, postačí vám on-line výpis z katastru nemovitostí. V případě, že je kopie listu vlastnictví potřebná pro nějaké právní nebo administrativní účely, pak budete muset požádat o její vydání přímo na katastrálním úřadě, případně na poště, kde lze tento dokument získat také.

Katastrální úřad – Katastr poskytuje výpis na počkání. Stačí uhradit správný poplatek ve výši 8 € a počkat na zpracování kopie listu vlastnictví. Zároveň si zde můžete vybavit i jiné potřebné dokumenty, například. kopii katastrální mapy, která bývá často běžnou součástí příloh potřebných při různých právních úkonech.

Slovenská pošta – Výpis z katastru nemovitostí již dříve začala vydávat i Slovenská pošta. Důvodem je usnadnit získání výpisu těm, kteří žijí dále od místa, kde je situována nemovitost. Díky možnosti získat dokument na poště za stejný poplatek 8 € tak není nutné cestovat na příslušný katastrální úřad.

Online výpis z katastru nemovitostí zdarma

Slovenská legislativa umožňuje získat výpis z katastru nemovitostí i zdarma. Slouží k tomu stránka www.katasterportal.sk, kde se k takovému dokumentu dostanete z pohodlí domova bez potřeby navštěvovat poštu či katastrální úřad. Získání výpisu online není zpoplatněno, ale dokument není akceptován při právních úkonech. Slouží výlučně k rychlému a snadnému prověření nemovitosti a jejích vlastnických vztahů, které vám pomůže před koupí. Navíc, díky portálu mapka.gku.sk si můžete hned prohlédnout i mapy daného katastrálního území.

Jak se orientovat v dopise vlastnictví?

List vlastnictví obsahuje několik částí, které se věnují jednotlivým údajům. V jednotlivých částech se dá orientovat zcela jednoduše, jelikož každá se věnuje jiné oblasti a odhaluje jiné informace. Společně však vytvářejí kompletní obraz o nemovitosti a jejím momentálním stavu z hlediska vlastnických poměrů.

Část A – První část se zabývá samotným nemovitým majetkem. Zahrnuje všechny předmětné nemovitosti a informace o nich, mezi nimiž nechybí výměra nebo soupisné číslo.

Část B – Ve druhé části se dozvíte bližší informace o vlastníkovi nemovitosti, případně informace o osobách oprávněných předmětnou nemovitost užívat.

Část C – Třetí část je zaměřena na informace o případných tízích. Je-li nemovitost zatížena věcným břemenem, předkupním právem nebo jinou tíhou, vše bude zapsáno v části C.

Závěrečná část – Na konci listu vlastnictví se někdy objevují i ​​poznámky o aktuálních změnách, které probíhají v souvislosti s úpravou vlastnických vztahů dané nemovitosti.

Vyhledávání parcely podle jejího typu

Poměrně složitější je orientace při vyhledávání parcely dle jejího typu. Katastr totiž eviduje až 2 typy katastrálních map, které se sice překrývají, ale v zakreslení parcel jsou jisté rozdíly.

Parcely typu C – Pozemky, které se ve smlouvách označují jako CKN, mají zaznačeno přesné ohraničení pozemku. I proto jsou z právního hlediska více akceptovány. Někde jsou dokonce jediným akceptovaným typem parcely, což platí například. při vyřizování hypotéky.

Parcely typu E – Tento typ parcel má původ v Rakousko-Uhersku, kdy se pozemky běžně zapisovaly do pozemkové knihy na základě grafických metod. Vlastnická práva na „éčkové“ parcely ale platí i dnes. Většinou se jedná o pozemky mimo zastavěné území obce.

Získaný výpis z katastru nemovitostí, případně i kopii katastrální mapy, můžete následně použít pro požadované účely včetně koupě nebo prodeje bytu či domu. Dokument má ale platnost pouhé 3 měsíce ode dne jeho vydání. Potom je třeba požádat o nový aktuální výpis, případně jej získat zdarma online podle toho, k jakému účelu je vyžadován.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek