22 C
Brno
Neděle, 8 září, 2024
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyVláda schválila změny ve spoření na penzi. Víme jaké

Vláda schválila změny ve spoření na penzi. Víme jaké

Spoléháte se sami na sebe, nebo si na odchod do důchodu spoříte v rámci penzijního spoření? Právě tohoto spoření se týkají změny, které v roce 2024 vcházejí v platnost. Co nás tedy čeká?

Co je penzijní spoření?

Pojďme si na začátek udělat pořádek v pojmech. Penzijní spoření označujeme také jako doplňkové penzijní spoření, protože to není jediný příjem, na kterém bychom měli být v důchodu závislí – důchod nám bude vyplácet stát, zatímco penzijní spoření bude „na přilepšenou“.

Nejlepší je odkládat si peníze pravidelně, ideálně měsíčně. Výše příspěvku je na vás, můžete ji navíc libovolně měnit. Důležité je ovšem vědět, že pokud si měsíčně na důchod odložíte alespoň tři sta korun, získáváte nárok na příspěvek od státu. Domluvenou částku vám může přispívat také zaměstnavatel – někteří to nabízejí v rámci bonusů (kdy si můžete vybrat mezi různými poukázkami nebo právě penzijním spořením). Z příspěvků do padesáti tisíc ročně totiž nemusí odvádět zdravotní ani sociální pojištění.

Peníze, které na spoření odložíte, penzijní společnost uloží do účastnických fondů penzijního spoření. Zní to složitě, ale ve zkratce jde o to, že je posléze může investovat – kam, to samozřejmě můžete vybrat zcela podle svých představ z předložené nabídky, případně vám společnost přímo navrhne své tipy na základě vstupního investičního dotazníku.

A co výběr naspořených peněz? Máte dvě možnosti: vybrat veškeré peníze najednou nebo si nechat vyplácet pravidelné měsíční renty. Výhodnější je druhá z možností – u jednorázového výběru se příspěvky, kterými vám přispěl zaměstnavatel, i veškeré připsané výnosy musí zdanit patnáctiprocentní sazbou.

Hlavní změny od roku 2024

Jaké největší změny nás tedy v rámci penzijního spoření čekají a neminou? Jde o změny, které se týkají smluv uzavřených od 1. ledna 2024, podmínky těch starých by se měnit neměly.

  • Prodloužení minimální doby spoření na deset let. Z původních pěti let tedy došlo k prodloužení na dvojnásobek. Pravidlo, že musíte dosáhnout alespoň šedesáti let věku, platí i nadále. Pokud se i přesto rozhodnete peníze vybrat dříve, přijdete o státní příspěvek.
  • Zvýšení maximálního státního příspěvku na 340 Kč měsíčně. Stát vám tedy přispěje více (doposud to bylo 230 Kč), nicméně podmínkou je, že si budete měsíčně spořit alespoň 1700 korun.
  • Zvýšení minimální úložky pro nárok na státní příspěvek na 500 Kč za měsíc. Spořit můžete i méně, ale nebudete mít nárok na státní příspěvek, a to v žádné výši.
  • Zvýšení daňových úlev. Od daňového základu si nově budete moci odečíst až 48 tisíc korun. Při patnáctiprocentní daňové sazbě činí maximální roční úspora na dani 7 200 Kč.
  • Ukončení státního příspěvku pro osoby, které mají přiznaný starobní důchod. Jestliže pobíráte starobní důchod, penzijní spoření rušit nemusíte, ovšem stát vám nebude nic přispívat.
  • Vznik alternativního fondu. Jde o fond, jehož prostřednictvím bude možné investovat do oblastí, které pro penzijní spoření zatím nepřipadaly v úvahu. Jde kupříkladu o nemovitosti, kryptoměny, komoditní deriváty nebo třeba práva duševního vlastnictví. Takové investice s sebou nesou vyšší výnosy, ovšem s nimi se ruku v ruce pojí rovněž vyšší riziko.

Vláda se snaží občany motivovat, aby si více spořili na důchod. Jedním ze způsobů, který se nabízí, je právě zviditelnění a zatraktivnění penzijního spoření. Proto došlo ke zvýšení státního příspěvku i daňových úlev.

Podmínkou ovšem je, že vy sami si budete odkládat víc peněz. Pokud jste měsíčně na penzijní spoření poslali 300 Kč, stát vám přispěl 90 Kč – nově nepřispěje nic. Jestliže ale budete spořit od 1500 Kč výš (pro tuto částku je státní příspěvek 300 Kč namísto původních 230 Kč), spoření se vám vyplatí víc než doposud.

Přináší tyto změny také nějaké nevýhody?

Mohlo by se zdát, že je jedině správně, pokud se stát snaží podpořit občany v tom, aby mysleli na budoucnost a spořili si na důchod. Na druhé straně se ovšem ozývají také kritické hlasy: v rámci změn došlo totiž k výraznému zpřísnění předpisů právě pro osoby, které už v důchodu jsou. Od 1. července 2024 o příspěvek přijdou všichni, kteří pobírají starobní důchod. Dnem, kdy začnou penzi pobírat, nárok na příspěvek na penzijní spoření zkrátka zaniká.

Nejkritizovanějším bodem je, že tato reforma je platná také zpětně – o příspěvky tedy přijdou i ti, kteří v červnu 2024 ještě nesplní podmínku minimální doby spoření. Pro některé důchodce to tedy znamená, že o příspěvky přijdou, aniž by dostali možnost cokoli podniknout. Tento bod se týká zhruba dvě stě padesáti tisíc lidí.

Není proto divu, že značná část kritiků volá po takzvané ochranné lhůtě, tedy době, která by lidem s již uzavřenou smlouvou umožnila spoření dokončit za původně sjednaných podmínek.

Jak se zajistit na stará kolena?

Penzijní spoření je samozřejmě i nadále jednou z možností, jak si zajistit klidný důchod. Další variantou je také svět investic. Bývá to, podobně jako u penzijního spoření, běh na delší trať, ale pokud získáte dostatečné finanční rezervy, bezpochyby se to vyplatí.

Ať tak či tak, právě probíhající změny a reformy mohou být takovým „nakopnutím“ k tomu, abychom si udělali ve svých financích větší pořádek. Prohlížíte právě stránky https://proficredit.cz/pujcka-na-ucet? Pak zvažte, jestli nemůžete peníze získat i jinak – šetrnějším vedením domácnosti, promyšleným investováním a lepším hospodařením s penězi. Nebo třeba právě založením penzijního spoření.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek